اختلالات خوردن وبی اشتهایی

 

 همه ما دوست داریم تصویر مثبتی از ظاهر و شخصیتمان نزد دیگران داشته باشیم . ایا تا به حال فكر كرده ایم تصویر ذهنی ما از بد نمان و شكل و وزنمان چگونه است؟ بیشتر دختران ظاهر طبیعی بدنشان را دوست ندارند و می خواهند از هر راه ممكن خود را مطابق الگوهای خاص تغییر دهند . در این بین حتی دخترانی كه استخوان بندی درشتی دارند نیز سعی میكنند خود را شدیدا لاغر كنند . اصرار به داشتن بدنی متناسب و ایده ال گاه منجر به گرفتن رژیم های افراطی و خطرناك می شود (بی اشتهایی عصبی) و یا فرد غذا را در مدتی محدود می خورد اما عمدتا ان  را بر می گرداند (جوع).

 

بی اشتهایی عصبی :

 

بی اشتهایی عصبی یك اختلال روانی می باشد كه طی ان فرد علی رغم گرسنگی از خوردن غذا به حد كافی امتناع می كند و وزن زیادی كم می كند . معمولا این بیماری به دنبال رژیم گرفتن عادی اغاز می شود و در این شرایط فرد علی رغم لاغری زیاد تصور معوجی از بدن خود دارد و خود را چاق تر از حد طبیعی و واقعی خود می داند . احتمال وقوع این بیماری در زنان به ویژه در سن 13_30 سالگی بیست برابر مردان است .

 

علایم شایع :

 

كاهش وزن به میزان حداقل 15% از وزن طبیعی  ِ ترس زیاد از چاقی  ِ افسردگی  ِ عدم تحمل سرما ِ همچنین برخی از افراد مبتلا به این بیماری از خود اختلالاتی نشان می دهند كه مشابه اختلالات شخصیت در بیماران اسكیزوفرنیك است . انها معمولا در خود فرو می روند و با واقعیت بی ارتباط می شوند و بعضی دیگر خصوصیت افراد نوروتیك را دارند .

 

علل بیماری :

 علل دقیق این بیماری ناشناخته است اما علل احتمالی ان عبارتند از :

 

علل شخصیتی :

نارضایتی فرد از خود و یا اختلالات شخصیتی مثل افسردگی .

 

هنجارهای اجتماعی :

فراگیری و تاكید جامعه به لاغری به عنوان مد روز و فشار خانوادگی ِ دوستان و همسالان .

 

علل زیستی :

كژكاری هیبوتالاموس .

 

عوارض :

 پوكی استخوان  ِ بی خوابی ِ عصبی بودن  ِ توقف قاعدگی ِ بیماریهای قلبی و سایر بیماریهای مرگبار ِ خود كشی به علت عزت نفس پایین .

 

درمان :

هیچ داروی مشخصی وجود ندارد كه تاثیر ان بر این بیماری قطعی باشد اما باید تلاش كرد تا نگرش فرد نسبت به خود تغییر كند . با مشكلات شخصی و عاطفی به صورت منطقی برخورد كند و سعی كند با كمك مشاوران و درمان گران مشكل خود را حل كند .

 

جوع :   

جوع یا پرخوری روانی عبارت است از یك پرخوری روانی كه در ان فرد در زمان كم غذای زیادی می خورد اما برای جلوگیری از چاقی خود را به استفراغ واداشته و یا اؤ مواد مسهل استفاده می كند . این بیماری عموما در دوران بلوغ اغاز می شود .

 

علایم شایع :

 

حالات مكرر شكمبارگی طی مدت كوتاه (كمتر از دو ساعت )

افسردگی و احساس گناه بس از حمله

تلاش برای كاهش وزن

نوسانات مكرر وزن به میزان بیش از 4.5 كیلوگرم به خاطر غذا خوردنهای افراطی و رزیم گرفتن سخت به دنبال ان.

 

علل احتمالی بیماری :

 

عوامل شخصیتی :

عزت نفس و اعتماد به نفس كم ِ افسردگی ِ مشغولیت ذهنی در رابطه با جذاب بودن فرم بدن . 

 

عوامل زیستی :

 

به علت رابطه زیاد بین این بیماری و افسردگی معمولا وجود یك اختلال شیمیایی علت اصلی هر دو می باشد مثل نقص " اتصال دهنده سروتنین " همچنین سطح هورمون كوله سیتوكینین كه باعث احساس سیری می شود در این بیماران كم است .

عوامل اجتماعی و خانوادگی : محیط خانوادگی خشك  ِ وجود استرس شدید در زندگی این افراد و تاكید جامعه بر لاغری .

همچنین افرادی كه دچار بی اشتهایی روانی هستند بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند .

 

عوارض بیماری :

 

عدم تعادل مایعات بدن به علت استفراغ های مكرر  ِ بیماریهای دهان و دندان به علت تماس با اسید معده و سوء تغذیه بدون درمان .

 

درمان :   

    

داروهای ضد افسردگی در این بیماران گاهی كمك كننده می باشد . تقویت عزت نفس در این افراد و دور كردنشان از محیط های استرس زا .

 

منابع :

www.salamatiran.com

زمینه روانشناسی هیلگارد :(اتكینسون - اسمیت - اریكسون ) ترجمه ی دكتر رفیعی انتشارات ارجمند (1383)

 

تهیه كننده :

فایضه پور شهلا